Megjöttek a legfrissebb demográfiai adatok: elvándorlásban és születésekben is jobban állunk, mint Románia

Születések száma jobb, mint az uniós átlag, viszont a halálozások sajnos még mindig magasabbak, mint a blokk többségében.

Tim Judah szerint „az embereket nem lehet megvesztegetni, hogy vállaljanak gyerekeket, vagy csak korlátozottan”.
Csak a bevándorlás állíthatja meg Európa népességének csökkenését – írta Tim Judah, az Economist kiemelt tudósítója a közép- és kelet-európai népesség alakulását elemző könyvében.
Judah a Neue Zürcher Zeitungnak adott interjújában kijelentette,
az embereket nem lehet megvesztegetni, hogy vállaljanak gyerekeket, vagy csak korlátozottan”.
Példaként a magyar adatokat hozta, és ezek kapcsán ismertette, hogy a korábbi ösztönző intézkedések hatására először megugrott a születések száma, de azután gyorsan ismét visszaesett.
„Ha pedig a cseh vagy a szlovák eredményekkel hasonlítjuk össze, azt mondhatni, hogy ott szinte ugyanez a görbe alakult ki, csak sokkal kevesebb befektetéssel” – tette hozzá a tudósító.
Majd arról beszélt, hogy a népességfogyás megállítására azt ajánlja, hogy
a kormányok okosan vegyítsék a bevándorlás és az utódvállalás támogatását.
Ám idáig egyetlen ország sem találta meg a megfelelő formulát – jegyezte meg a kötet szerzője.
Tim Judah arra is kitért, hogy véleménye szerint Orbán Viktor azt hangoztatja, hogy „fejben dől el, akar-e valaki gyereket”. Csakhogy szerinte a magyaroknak tekintettel kell lenniük arra, hogy történelmi felelősség hárul rájuk a nemzet fennmaradása ügyében – húzta alá.
Az Economist kiemelt tudósítója az interjúban felhívta arra is a figyelmet, hogy a népességfogyás miatt már a 19. században is aggódtak. „Akkortájt a soknemzetiségű Monarchiában rengetegen féltek attól, hogy a magyarság eltűnik a szlávok és németek tengerében. A kormányfő mostani akciói ezekhez a régi aggályokhoz kapcsolódnak. Ám hiába fordítja a GDP 5-6 százalékát családtámogatásra, a siker elmarad” – fejtette ki az újságíró.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
Ezt is ajánljuk a témában
Születések száma jobb, mint az uniós átlag, viszont a halálozások sajnos még mindig magasabbak, mint a blokk többségében.